טיפול מבני

שיטת טיפול זו מתמקדת בטיפול במעטפת הפאשיה, היא רקמת החיבור העוטפת את כל איברי גופנו. הפאשיה היא המפתח בחלק ניכר ממנחי היציבה ומנגנוני הכאב שבגופנו.
שיטת טיפול זו מבוססת על אבחנות אנטומיות וניתוח של דפוסי תנועה. היא מתאימה לטיפול נקודתי במגבלת תנועה או בטיפול בכאב ממוקד, ומתאפיינת במתן סדרת טיפולים לשיפור היציבה וכך פותרת את הכאב על ידי טיפול במקורו.

טרם תחילת הטיפול, יתבצע תהליך אבחון יציבתי, והטיפול עצמו ייעשה בעזרת טכניקה ייחודית המעניקה הקלה כבר מהפגישה הראשונה.

ציר טיפולי זה מהווה כלי טיפול עוצמתי ביותר, ומאחד גישות טיפוליות שהתפתחו באופן משמעותי במהלך 40 השנים האחרונות על-ידי פורצי דרך מובילים כגון אידה רולף שפיתחה את שיטת הרולפינג (Rolfing), טום מאייר שהמשיך את גישתה ופיתח את גישת הרכבות האנטומיות (Anatomy Trains), לואיג'י סטקו (Stecco) שהגיע מעולם הרפואה והפיזיותרפיה, Jean-Pierre Barral הנחשב כיום כחוד החנית בתחום האוסטיאופתיה, מילטון טרייגר ועוד.

הטיפול המבני, אם כן, מתמקד ישירות בפאשיה ומציע תוצאות טיפוליות שמורגשות באופן מיידי. מטופלים מדווחים על הקלה ניכרת בעוצמת הכאב, על שיקום ושיפור בטווחי התנועה, על תמיכה ביציבה ושיפור בהפרעות יציבה ועל הקלה בדלקות כרוניות ובמצבי כאב מתמשכים במערכת השלד-שריר.

שיטה זו מתאימה מאוד לטיפול בכאבי גוף כרוניים או אקוטיים.

במסגרת הטיפול הראשון יתבצע אבחון לזיהוי של מקור הכאב או הפגיעה, והטיפול עצמו מלווה במניפולציות שריר-שלד על-גבי מיטת הטיפולים.

בחלקו האחרון של המפגש יקבלו המטופלת או המטופל הנחיות להמשך טיפול שיתבצע באופן עצמי באמצעות הדרכה תנועתית במקום, תוך התאמת סוג הפעילות הרלוונטית במקרה של פגיעות שלד והפרעות יציבה.

הטיפול מתאים להפרעות שריר-שלד המלוות בפגיעה באיכות החיים ובתחושת הבריאות, כגון:
•כאב ממקור שרירי (Myofascial)
•כאבי מפרקים
•כאבי עצמות, ועוד

אבחון היציבה נעשה בעזרת התבוננות ואמצעי דימות ומטרתו למצוא את המקור להפרעה על מנת לטפל בו באופן ישיר וממוקד.